Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Asusunako

ASUS mu, aman Allah korusun! Canım bilgisayarım yine gidiyor tamire… Bu kaç oldu, sayamadım. ASUS o müthiş marka, meğersem çok dandik bir markaymış. Hayallerim yıkıldı. Evet, saymayı tamamladım da, bu 4. gidişi olacak garanti kapsamında tamire. Yazıklar olsun.

Asusunako Asusunako   Efendim ilkinden başlayayım ben size ASUS’un ne kadar dandik bir marka olduğunu anlatmaya. Bilgisayarımı açtım, kulaklığımı taktım. Kulaklıktan ses geliyordu, bu normal. Ama dış hoparlörden de ses gelmeye devam ediyordu. BIOS güncelledim olmadı. Daha sonra o zamanlar ASUS Türkiye diye bir servis bile olmadığı için bilgisayarımın Türkiye dağıtımcısı olan Hızlı Sistem’e gönderdim bilgisayarımı. Adamlar 15 gün sonra geri gönderdi. Bilgisayar düzelmiş. Ana kart değişmiş.

Bir ay ya oldu ya olmadı. Benim bilgisayar yine bozulmuş. Sorun ne mi? Aynı. Yine dışarıya da ses veriyor embesil makine. Hızlı Sistem bu sefer kabul etmedi. Artık ASUS Türkiye var, oraya gönderin dedi. ASUS F3JC’mi gönderdim ASUS Türkiye’ye. İstanbul’da imişler. Koca Türkiye’de sadece bir merkezleri varmış şaka gibi 😃

Bir hafta sonra makinem geri geldi. “Vay be!” dedim. “Bu ne hız!” dedim. “Adamlar bu işi beceriyor!” dedim. Düşüncelerim kutuyu açana kadar böyleydi. Kargoyu bir açtım ve o da ne! Evet, artık ses gelmiyor. Ana kart değişmiş yine, ama o da ne! Benim bilgisayarımı kırmış beceriksiz teknik servis. Yanlış okumadınız! Bildiğin KIRMIŞLAR. Nasıl mı kırmışlar? Ekranı tutan klipslerden birisi çıkık ve kırık. Bilgisayarın ekranını kapalı tutan klipslerden biri kırık. Genişletme yuvasının kapağı ortalıklarda yok! Yani ne diyebilirdim ki… Aradım ASUS Türkiye’yi. “Alo,” dedim. “Benim bilgisayarım tamirden geldi.” dedim. “Ama kırmışsınız.” dedim. “Beyefendi, olur mu hiç öyle şey.” dedi. Çemkirmelerim sonucunda e tamam geri gönderin tamir ederiz dediler. Ben de tabii ki bir gıcıklık yapma olasılıklarına karışı hukuki kanıt olsun diye fotoğraflarını da çekerek onlara makineyi geri gönderdim. Makine orada tekrar tamirdeyken (!) ben de boş durmayarak TÜKODER’e giderek haklarımın ne olduğunu öğrenmeye çalıştım. Ama ne yazık ki canımızdan çok sevdiğimiz TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİMİZ 700 YTL üstündeki meblağlarda yetkili değilmiş, doğrudan dava açmam gerekiyormuş. Dava açmak demek, aylarca sürecek dava sonuçlanana kadar avukat parası ve bilgisayarsız kalmak demek olduğu için Türkiye’de bir defa daha hakkımı arayamayarak, bir grup beceriksiz yetkili teknik elemanın kırdığı bilgisayarımın tamir olup gelmesini bekledim. (artık ana kart değiştirirken masanın üstünde ne yapıyorlardıysa kırmayı becermişler ya 😃 ) Ha bir de TÜKODER dışında ASUS Global’e da çemkirmiştim. “İşte sizin Türkiye yetkili servisiniz şöyle de, böyle de, dava açacağım vs vs.” diye. ASUS Türkiye’den resmi bir dille yazılmış özür maili geldi 😛 Tamire ikinci gönderişimden 5 gün sonra da bilgisayarım yine geri geldi. Bu sefer kırıklıkları onarmışlar, yeni birkaç yerini kırmışlar. 😄 Şaka değil, cidden. Mesela ekranın iki yanındaki plastik oturmamış. İterek ben oturttum onları. Ayrıca bilgisayarımın sağ alt kısmında minik bir yamukluk da gözümden kaçmadı. Artık ASUS gördüğü yerde kaçan şahıs, ben, bu kadar “minik” “ARIZA”lardan dolayı bir defa daha beceriksiz servisin eline düşmek istemedim.

Asusunako Problemo Asusunako Problemo   Ama insanın her istediği olmuyor. O gün bu gün ve bugün tekrar götürüyorum bilgisayarımı tamire ne yazık ki. Saatlerdir yedek alıyorum. Üstelik yazılımsal olmayan bir hata için. E kişisel bilgisayar bu insanların özel verileri oluyor. Uğraşıp duruyorum ve hiç zevkli değil. Bu sefer sorunum DVD okuyucum. Okumuyor. Bildiğin bozuk. Yandaki gibi bir hata veriyor. CD’lerde büyük çoğunlukla okuyor, DVD’lerde özellikle de yüksek hızda yazılmış DVD-R’lerde sorun çıkarıyor. CD yine sorunsuz yazıyor ama DVD-R yazarken genelde yüksek hızlarda yazım işleminde de hata veriyor. Lensinde sorun diyorsunuz. Yaptım DVD temizleyici. Fayda etmedi. Parçanın değişmesini talep edeceğim.

Bakalım bu sefer nasıl bir sorun çıkacak? Neresini kırıp geri gönderecekler? DVD yazıcıyı değiştirmek yerine CD temizleyici yapıp, bizim DVD’lerimizi okudu bana ne, yazdığın DVD’nin markasını değiştir diyerek bana geri mi kakalayacaklar?

Siz böyle bir YETKİLİ (hehe) servise nasıl güvenirsiniz? Benim başka çarem yok.

Ek (02.02.2008) Pazartesi kargoya verdiğim bilgisayar Perşembe günü elime ulaştı. Bu sefer hiçbir yerini de kırmadıkları gibi sorunu tamir etmeyi de başarmışlar. Bilgisayarım İstanbul'da olduğu süre boyunca 1001 korku yaşamış olsam da ASUSU'u bu sefer becerebildikleri için tebrik ediyorum.