Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

STD

Bazen merak ediyorum da, bu std sistemi dandik olması için özellikle mi geliştirildi? Yani adamların işi gücü yoktu da “Biz bu sistemi nasıl daha kötü, nasıl daha berbat yaparız?” diye günlerce gecelerce düşündüler mi?

Std.ege.edu.tr’den bahsediyorum. Olabilecek en dandik öğrenci sistemlerinden bir tanesinden.

std std  

İnternet’ten kayıtlanmamı ben neden Internet Explorer 6 veya 7 ile yapmak zorundaymışım efendim? Siz beceremiyorsunuz diye ben istediğim tarayıcıyı kullanamayacak mıyım? Hem bende Internet Explorer 8 var belki. Uyumluluk modunu da bilmiyorum. Ne yapacağım? İnternet kafeye gidip şifremi halka mı açacağım?

Hemen öğrenci fotoğraflarımızın herkese görünür olmasından da bahsedeyim. O kadar ama o kadar basit bir güvenlik açığı ki, kocaman bir üniversitenin sisteminde böylesine bir açığın yıllardır olmasına hayret edersiniz.

Yapmanız gereken sadece aşağıdaki satırı istediğiniz gibi düzenlemek. Öyle karizmatik yöntemler değil.

http://std.ege.edu.tr/Photo/Student/FAKULTENO/OGRENCINO.jpg

Örnek: http://std.ege.edu.tr/Photo/Student/05/0506000XXXX.jpg

Alın size istediğiniz kişinin üniversiteye kayıtta kullandığı fotoğraf! Bir program yardımıyla tüm öğrenci resimlerinin tek tıkla indirilip istenilen herhangi bir amaçla kullanılabileceğine hiç girmeyelim.

Bunlar sadece bugün gözüme batanlar. Her sene sistemin kitlenmesi ve daha neler neler vardır, kim bilir…

Yazık lan.

Dipnot: Biliyorum, sizin üniversitenizinki de öyle. Dipnot 2: Eskiden http://std.ege.edu.tr/Photo/Student/05/ şeklinde indekslere de erişebiliyorduk. En azından onu kapatmışlar artık.