Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Üniversitemizin Akılalmaz Uygulamalarına Bir Yenisi Eklendi

Sayın Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın rektörlüğünü yaptığı üniversitemiz Ege Üniversitesi’nin birbirinden saçma ve akıl almayacak derecede komik uygulamalarına geçenlerde bir yenisi eklendi.

dekont dekont  

Eskiden öğrenci işlerine gidip 1 TL karşılığında, öğrenci kartımızı göstererek öğrenci belgesi alabiliyorduk. Gerçi öğrenci işlerinde çalışanlar genelde zahmet edip mesai saatlerinin bitmesini beklemeyip erkenden çıkıp gittikleri için (11.50’de ve 16.45’te kimseyi bulamazsınız), bazen boşuna gidiyor olsak da yine de uygulama fena değildi.

Ama bu gayet normal bir uygulama olduğu için ve bize zorluk çıkarmayınca mutlu olmayanlar olduğu için (tahminimdir, iddia değildir) artık öğrenci belgesi almak için önce Halk Bankası’na gidip, 1 TL yatırıp, 1 TL’cik için dekont alıp daha sonra bunu öğrenci işlerine götürmeniz gerekiyor.

Şaka gibi ya! 1 TL (normal bildiğiniz madeni para) yatırmak için, açık olduğu mesai saatleri içerisinde bankaya gidiyorsunuz, sıra bekliyorsunuz, 1 TL yatırmanız gerektiğini söylüyorsunuz, haliyle banka çalışanı ile bakışıyor, bakışıyorsunuz, sessizce anlaşıyor ve sonra dekontunuzu alıyorsunuz.

Böylece siz bu sıcakta, iki dersinizin arasında onca yolu teperek öğrenci belgesi almak için ancak vakit bulabilmişken, bir de üniversitenin saçma bürokrasisiyle uğraşıyor, ya dersi kaçırıyorsunuz ya da ya banka ya öğrenci işleri öğle tatiline giriyor, işiniz hepten aksıyor.

Daha da acısı, böyle bir uygulamaya geçildiğini öğrenci işlerinin zahmet edip kimseye duyurmamış olması. Aslında bu konuda öğrenci işlerini suçlamamak lazım. Böyle bir uygulamaya geçildiğini, öğrencilere Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı ile konuşup mail atarak duyurlamalarına gerek yok. Çünkü biz zeki birer üniversite öğrencisiyiz. Telepatik yollardan böyle bir değişiklik olduğunu anlamamış olmamız gerek. Suç bizde.

Anlayacağınız, bu uygulamadan haberi olmayan yüzlerce Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi (kısaca mağdur diyebilirsiniz) öğrenci belgesi almak için önce Öğrenci İşleri’ne gidecek, oradan bu müthiş (!) uygulamayı öğrenecek, sonra bu sıcakta taaaa Halk Bankası’na yürüyecek, o çok değerli vaktini orada sıra beklemekle geçirecek, sonra 1 TL yatırıp utanmadan bir de dekont isteyecek, sonra tekrar onca yolu güneşin kabağında yürüyerek Öğrenci İşleri’ne gidecek ve oradaki görevli ilginç bir şekilde erkenden yemeğe gitmemiş ve hala işinin başındaysa bir zahmet öğrenci belgesini verecek…

Bu da yeni uygulama.

Sistem nasıl iyileştirilebilir?

Bence, yatırılan öğrenci belgesi parası için 5 TL hesap işletim ücreti ve 10 TL katkı payı alınarak, öğrenci belgesi parası yatırmak için Halk Bankası’ndan hesap açtırmayı zorunlu tutarak ve alınan dekont Öğrenci İşleri’ne götürülmeden önce SKS (Mediko) ve Rektörlük’e onaylattırılması zorunlu tutularak sistem biraz daha iyileştirilebilir. (!)

Bitirirken

İsterseniz, sayın büyüklerimizin üniversitemize getirmiş olduğu diğer akılalmaz uygulamalara bir göz atalım:

  • Gece 12’den sonra önünde güvenlik olan kapıdan kampüse öğrenci olduğumuz halde girmememiz, yolgeçen hani gibi olan başka bir kapıdan herkesin elini kolunu sallaya sallaya kampüse girmesi.
  • Öğrenci Köyü’ne yaklaşık 6 aydır internet verilememesi. Rektörümüzün bu konuda garip garip söylemlerde bulunması.
  • Staj işlemlerinin tamamlanabilmesi için, okulumuzun (Bilgisayar Mühendisliği) bizden öğrenci belgesi istemesi. (Üniversite kendi kendine öğrenci belgesi ister.)
  • Üniversitenin herhangi bir bölümünde yarı zamanlı işe başlayabilmek için, dekanın sizin öğrenci olduğunuzu onaylaması gerekiyor. Öğrenci İşleri onaylarsa olmuyormuş, illa da dekan kendisi onaylayacakmış. Sanki tüm öğrencileri ezbere biliyor…
  • Şenlik alanının tekrar dizayn edilerek bir konser alanına dönüştürülmesi ama daha sonra kullanılmayıp konserlerin SKS otoparkında yapılması. (Madem kullanmayacaktınız niye yaptınız diye sorarlar adama.)
  • Öğrenci kartlarımızın arkasında “Bu kartın mülkiyeti Vakıf Bankası’na aittir, istendiğinde iadesi zorunludur.” yazması ve öğrenci olup olmayacağımıza hesap bile açtırmak istemediğimiz bir bankanın karar vermesi. (Sana mı kaldı lan benim öğrenciliğim?)
  • Öğrenci kartlarını almak için telefon numaramızı Vakıf Bankası’na verme zorunluluğu. (Sayın Vakıf Bank, buradan size sesleniyorum, son iki rakamını ters verdim numaramın, beni nah ararsınız. Yok sonra şöyle avantajlı tarifemiz var, şöyle kredi kartımız var deyip duracaksınız...)
  • Araç pulu olunca aracınızın kampüse alınması, araç pulunuz olmayıp öğrenci kartınızı gösterdiğinizde kampüse girememeniz.
  • Ikea – Forum Bornova kapısının hala "kapalı" olması.
  • Konservatuar yolunun sonundaki kapının kapalı olması ve insanların miniminnacık kapıdan geçmek için sıra olması.

Peki ya siz?

Siz nelere gıcık oluyorsunuz? Ege Üniversitesi genelinde ya da üniversitemizdeki bölümünüzde sizin fark ettiğiniz saçmalıklar neler?

Dipnot

Sonra üniversite logosunun üstünü çizince Umut üniversitenin logosunu çizdi oluyor, bunlar hiç göze batmıyor nedense.

Ek 1

Gelen yoğun tepkilerden sonra üniversitemiz bu uygulamadan vazgeçmiştir. Para artık aynı binadaki bir vezneye yatırılmaktadır.