Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Anket Saldırısı

İnci sözlük dün CHP ve AKP’nin sitelerindeki referandum ile ilgili anketlere saldırmış. Yüzlerce inci sözlük yazarı, AKP’nin sitesinde referanduma Hayır, CHP’nin sitesinde ise referanduma Evet oyu kullanmış.

Sonuç olarak, CHP oyları sessizce “silivermiş” ve anket “Hayır” göstermeye devam etmiş. Öncelikle CHP’yi bu sahtekârlığından dolayı tebrik ediyoruz.

AKP ise çareyi komple anketi kaldırmakta bulmuş. Hatta bu, birçok yayın organının web sitesine bile çıkmış. Tabi “AKP İşine Gelmeyince Anketi Kaldırdı” temalı bir haber partiyi rahatsız edince, partinin halkla ilişkiler başkanlığı bir basın açıklaması yapmış.

Açıklamada “karanlık emelli internet korsanları” tarafından yönlendirildiği söylemiş. Aynı açıklama bir bilgisayardan tek oy gönderilmesini sağlayan sistemin “kırılmaya uğratıldığı” da varmış. AKP “karanlık emelli internet korsanları 😄” hakkında hukuki süreç başlatmış.

Şimdi gelelim sonuca…

CHP’ye diyecek söz bulamıyorum. Sen beğenmiyorsun diye sonucu değiştir kafana göre. Oldu canım.

AKP’ye gelince… Bilgi işlem daire başkanlığınıza söyleyin, adam gibi bir anket sistemi yazsınlar o zaman. Sizin aynı bilgisayardan tek oy gönderilmesini sağlayan sisteminizin _“kırılmaya uğartılması”_nın Türkçe karşılığı olsa olsa cookie’leri silip, modemi yeniden başlatmaktır. Bunu da ilkokul 5 çocuğu bile yapar. Koy oraya cep telefonu ile onay mekanizması, gönderemesinler. Ya da doğabilecek sonuçlara katlan.

Ayrıca, internet ortamında bir sitede anlaşılıp hep beraber oy göndermenin nesi suç ve bunun hakkında nasıl bir hukuki süreç başlatılabiliyor onu da anlamadım. Ya da sizin yazdığınız sistemde açık varsa, niye kullanılmasın? Ankete oy vermeden önce sözleşme mi imzalıyor insanlar?

Bitirirken

AKP, CHP veya inci sözlük tarafından anketi sabote edilmiş diğer hiçbir kurum keyfine göre sonuçları değiştirmemeli veya oy kullananlara “internet korsanı” dememelidir. Eğer böyle bir şey olmasını istemiyorsanız, adam gibi bir sistem yazıp önceden önlemini alırsınız, alamıyorsanız da sonuçlarına katlanmalısınız.

Görseller

Anket kaldırılmadan önce AKP’nin sitesi: akp-anket-referandum akp-anket-referandum  

CHP Gençlik Kolları anket sonuçlarıyla oynamadan önce: chp-anket-referandum-once chp-anket-referandum-once  

CHP Gençlik Kolları anket sonuçlarıyla oynadıktan sonra: chp-anket-referandum-sonra chp-anket-referandum-sonra  

* Ekran görüntüleri İnternetten alınmıştır.

Basında Olayın Yankıları