Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Bize Çok Yükleniyorlar…

Ahtapot Ahtapot  

Bu ara maalesef pek bir şey yazamadım. Yazmak istiyorum aslında, yazacak çok şey var. Depoda bekliyor hepsi. Süresi geçiyor bazılarının. Ama maalesef bitirmem gereken sürüyle proje var okulda.

Bize haddinden fazla yükleniyorlar bu aralar…

Bölümü severim. Öğrenirim çünkü bir şeyler. Ama özellikle üçüncü sınıfta ve bu sınıftaki bazı hocalarımız “sanki verilen tek ders kendininkiymiş gibi” ödev veriyorlar. İnsaf diyorsunuz. Şu anda o kadar çok ödev ve proje var ki! Sayayım:

Web Servisleri’nden bir sunumumuz, bu sunumun raporunun yazılması ve bir de projemiz, Yazılım Mühendisliği’nden bitmek bilmeyen ve haddinden fazla ayrıntı isteyen, incikli cıncıklı, tüm saatlerimizi harcayan bir projemiz, Algoritma Analizi’nden her hafta sektirilmeden verilen ve çözmek için cidden araştırmamız ve kafayı kullanmamız gereken ve günlerimizi yiyen ödevlerimiz, yine Algoritma Analizi’nden bir projemiz ve bunun İngilizce olarak ayrıntılı bir şekilde yazılması gereken raporu, Yazılım Mühendisliği’nden yazıp çizip projelendirmemiz yetmiyormuş gibi bunun bir de arayüz prototpinin hazırlanması, koca projenin tamamının tüm classlarının en incik cincik metotlarına kadar belirlenmesi ve bunların tamamının sunulması lazım.

Hangi birine yetişeyim? Ahtapot değilim ki, her kolumla birini yazayım!

Çalışmamız gereken normal derslere, tezimize ve insan olduğumuz için bulunmamız gereken sosyal aktivitelere girmiyorum bile.

Sadece “İNSAF” demek istiyorum. İNSAF! Bazı hocalarımız, çalışmamız gereken tek ders kendininkiymiş gibi yükleniyor bize, yetemiyoruz, yetişemiyoruz, yetiştiremiyoruz. Biraz da bizim açımızdan baksanız, daha insaflı yüklenseniz olmaz mı? Bizim arada bir gezip tozmaya, tiyatroya falan gitmeye ihtiyacımız var.

Kişisel

Ödevlere hep önem veren biri oldum. Beğendiğim oldu, beğenmediğim oldu. (Hatta birinde bayağı tartışma olmuştu.) Ama hepsi için uğraştım, beğenmediklerimi de yaptım, iyi kötü bir puan aldım. Genelde bir şeyler öğrendim. Öğrenmediklerim de oldu. Amelelik olarak gördüğüm ödevleri de yaptım, seve seve yaptığım da çok oldu. Raporlarımdan özenmediğim bir tanesi bile yoktu. Tüm kod parçalarını özenerek yazdım. Hatta bazılarının aralarına sürpriz yumurtalar bile yerleştirdim. Hocalar okurken eğlensinler, değişiklik olsun diye.

Ama bu sene, yapmadığım, yapamadığım ödevler oldu. Bilmediğimden mi? Hayır. Yapamadığımdan mı? Hayır. Üşendiğimden, tembel olduğumdan mı? Kesinlikle hayır. Peki, neden? Cidden ama cidden vaktim kalmadığından…

Bitirirken

Tüm ödevlerime, projelere aynı özeni göstermeye devam edeceğim. Yapım bu. Ama hocalarımızdan bir dileğim var: Proje ve ödev vermeden önce, bizim diğer iş yüklerimizi ve sosyal hayat ihtiyaçlarımızı göz önüne alarak biraz daha insaflı olmaları…

Siz ne düşünüyorsunuz?