Vatan Computer Bilgisayar Logo
🎈 Hayat

Vatan Bilgisayar ve Müşteri Hizmetleri

Vatan Computer Bilgisayar LogoBirkaç yazı önce yeni oyuncağım olan Packard Bell marka yeni dizüstü bilgisayarımdan bahsetmiştim. Tüm iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Aynı yazıda, bilgisayarı Vatan Bilgisayar’dan aldığımı da söylemiştim. Bir daha bir şey gereksin, yine Vatan’dan alırım. Başta İstanbul Bilişim olmak üzere, diğer hiçbir firmanın yüzüne bile bakmam. Herkese de tavsiye ederim Vatan’ı. Neden mi?

Bilgisayar Alırken Sorulması Gerekenler

Kuruşu kuruşuna biriken paraları toplayıp, babamla beraber Vatan Bilgisayar’ın Antalya şubesine gittik. Zaten hangi bilgisayarı alacağım önceden belliydi. Gittim, bilgisayarı istedim.

Satış elemanına sorduğum ilk sorulardan biri “Ya arıza veya ölü piksel çıkarsa?” idi. “O zaman beni yetkili servisten arızalı raporu almaya mı zorlayacaksınız, yoksa hemen değiştirecek misiniz?”

Bu soruyu mutlaka sormalısınız. Çünkü bir arkadaşımdan biliyorum ki, İzmir Gaziemir Kipa mağazası, kendilerinden alınan ve arızası KABAK GİBİ belli olan bir laptopun değişimini yapmaya veya geri almaya yanaşmamış, “servisten arızalı raporu almadan biz bir şey yapamayız” diyerek bizi yalnız bırakmıştı. Haftalar sonunda Kipa’nın Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde kendilerini dava açmakla tehdit ederek paramızı geri alabilmiştik. (ve cidden dava açacaktık da)

Bu yüzden Vatan’a bu soruyu sordum. Dediler ki, “Eğer 10 gün içerisinde ölü piksel veya bir arıza çıkarsa getirin, anında değiştirelim.” Tabi bir firmanın bir satış firması bunu deyince güvenemezsiniz. Çünkü genelde satınca malı, “müşteri” değil “yaratık” oluverirsiniz onlar için.

Aslında noterle gidip, dediklerini orada kayıt altına almak lazım.

Neyse…

Bilgisayarı aldık. Orada kurdurduk. Amaç, bilgisayar açılsın, en azından görsel kontrolünü yapalım, ekrana şöyle bir göz atalım. Attık. Sağlam görünüyordu. Geldik eve.

Bilgisayarlar Genelde Benim Elimde Kalır

Şimdiye kadar 7 tane bilgisayarım oldu. Üzerinde Windows 95 ve 98 çalıştırdığımız iki bilgisayarı saymazsak geriye 5 tane kalır. Bu geriye kalanlardan birisi ASUS’tu. Bozdum. Diğeri HP’ydi, bozdum, HP bir ayda onaramadı, kavga çıktı, paramı geri aldım. Diğeri HP’ydi, bir ara bozuldu, şu anda sağlam.

Kısacası hangi bilgisayara elimi atsam, elimde kalıyor. Kötü davrandığımdan değil ha. Malım kıymetlidir. Ama, özelliklerini sonuna kadar kullanmayı iyi bilirim. Ve hep benim şansıma fabrika hataları gelir beni bulur. Öyle işte…

Ölü Piksel

Packard Bell’de hata bulamaz olur muyum! Eve geldim ve bir saat içerisinde bir arıza buldum. Ölü Piksel! Aslında ölü piksel gibi, ama tam ölü değil. Renkler bir ton koyu geliyor. Ya tembel piksel, ya da leke var. Büyüteç olmadığından anlama şansım yok.

Görülmesi, fark edilmesi zor bir yerde. Sadece belirli renklerde görülüyor. Muhtemelen ben göstermezsem kimse fark etmeyecek bile. Herhangi bir görevli çok rahat bir şekilde “ben öyle bir şey görmüyorum” diyerek beni geri postalayabilir.

Ama sonucunda arıza. Gördüm bir defa. Kabul edemem. Rahatsız eder beni, takarım ben ona! Aldığım makine mükemmel olmak zorunda. O kadar para veriyorum sonuçta.

Vatan Bilgisayar ve Müşteri Hizmetleri

Aldığım anki gibi paketledim bilgisayarı, babamı yine tuttum kolundan, gittik Vatan Bilgisayar’a… Gittik müşteri hizmetlerine, “Daha bugün aldık!” dedik, bizi mağazaya yönlendirdiler.

Mağazaya girdik, bilgisayarı aldığımız beyi bulduk.

Dedim, “Bu bilgisayarda ölü piksel çıktı.”

Kendimi şuna hazırlamıştım:

“Beyefendi, Packard Bell’in garanti koşullarına göre aynı yerde üç tane veya farklı 5 noktada ölü piksel olmadığı sürece ürünü arızalı kabul edemiyoruz.”

Ama adam ne yaptı biliyor musunuz?

“İyi” dedi. “Değiştirelim.”

Elimden aldı bilgisayarı koydu oraya bir yere. Çıkardı oradan yeni bir bilgisayar verdi bana.

Anında. Bilgisayarı açıp kontrol etmeden!

Şaşkınlıktan ağzım açık kaldı!

Adama dedim: “Bilgisayarı kontrol edip, ölü piksele bakmayacak mısınız?”

Adam cevap verdi:

“Sen öyle diyorsan vardır.”

Ağzım tekrar şaşkınlıktan açık kaldı! Adam gerekten bilgisayarı açıp ölü piksele bakmadı. Hatta, yerini bile sormadı! Gözü kapalı güvendi bana! Müşterisine güvendi! Müşterisinin onu kazıklamayacağıa inandı!

Değişim

Yeni bilgisayarı yine kuruluma verdik. Onu da kontrol ettik. Aldım.

Hiçbir sorun yaşamadan. En ufak bir çirkeflikle uğraşmadan.

Arızalı ürün saniyesinde değiştirilerek.

Yenisi sağlam çıktı, şu anda o bilgisayardan yazıyorum. =)

Değişim Sonrası Müşteri Memnuniyet Sorgusu

Birçok kişi hikâye burada bitti sanır. “Adamlar zaten yapacağını yapmış, daha fazla ne yapabilirler ki?” diye sormakta kesinlikle haklısınız. Ama bitmedi, devamı da var.

Bu olay olduktan yaklaşık beş gün sonra bir telefon geldi. Açtım. Bir hanımefendi konuşuyordu. Dedi ki:

“İyi günler, ben Vatan Bilgisayar Antalya şubesinden arıyorum. Müsaitseniz size birkaç soru sorabilir miyim?”

“Evet” dedim.

“Yaptığınız alışveriş ve sonrasındaki işlemlerde mağazamızdan memnun kaldınız mı?”

Soruların devamı da vardı muhtemelen… Sormasına gerek kalmadı. Kendilerine, Vatan Bilgisayar’ın her şeyinden %100 memnuniyet duyduğumu, bu hizmeti başka hiçbir yerde almadığımı ve bir dahaki sefere kesinlikle Vatan’dan alacağımı söyledim.

Yıkama yağlama değildi, doğruydu.

Tüm değişim işlemlerinden sonra, bir de bununla ilgili memnuniyetimi sormak ve kontrol etmek için aramaları çok hoşuma gitti. “Budur!” dedirtti.

Peki, yasalara göre?

Merak edilen bir konu, Vatan Bilgisayar’ın bu yaptıklarının ne kadarının “yasal olarak zorunlu olduğu” olabilir. Yani adamlar eğer yasalara göre bunları zaten yapmak zorundaysa, bu çok da ayrıcalıklı özel bir şey sayılmaz. Diğer firmalar çirkef olsa da.

Eğer bir ürün alındığında ayıplıysa bu ürünün değiştirilmesi satıcının görevi. Satıcının “git bunu ispatlamak için arıza raporu al gel” dememesi gerekiyor. Eğer böyle bir rapor gerekiyorsa bunu cihazı gönderip kendisi alacak. Aksi halde bizim Kipa’ya yaptığımız gibi kendilerini tehdit edin ve gerekirse dava açın!

Bu bir zorunluluk olabilir; ancak, Vatan’ın yasalarda olmamasına rağmen “müşteri memnuniyeti için” yaptığı birçok şey de var.

Bunlardan birisi de benim bilgisayarımın değişimi. Teknik olarak benim bilgisayarım bozuk değildi. Birçok LCD’li ürün üretici (buna Packard Bell de dahil) en az 3 ölü pikseli hata olarak kabul ediyor, daha azında değişim ve/veya onarıma yanaşmıyor. Ancak Vatan Bilgisayar benim buradaki memnuniyetsizliğimi anlayışla karşılıyor ve değiştiriyor.

Başka yaptığı bir şey, bir Vatan şubesinden aldığınızı diğerinden değiştirebilmeniz. Örneğin benim bilgisayarım arızalı çıktığında ben Antalya’dan İzmir’e gitmiş olsaydım, buradaki müşteri hizmetleri de gerekli değişikliği yapacaktı. “Aldığın şubeye götür.” demeyecekti ki bunu diyen mağaza zincirleri %100 vardır.

Garanti kapsamı süresinde bozulan cihazlarınızı sizin yerinize garantiye gönderiyorlar. Birçok firma, sattıkları ürün bozulduğunda kendilerine getirilmesini istemiyor, doğrudan servise göndertiyorlar. Aynı şehirdeyse servis, problem değil. Ama ya sadece İstanbul’da servisi olanlar? Bir de kargoyla mı uğraşacaksınız? Ya kargoda bir şey olursa? Bu tarz sorunlarınız kalmıyor. Adamlara veriyorsunuz, onlar gerekeni yapıp, onarılan ürünü size teslim ediyor.

Eminim başka avantajları da vardır. Bunlar benim zaman içinde yararlanmak zorunda kaldığım bazı avantajlarıydı Vatan’ın.

Bitirirken: Vatan’ı Es Geçmeyin

Olayı anlattım. Başka söze gerek yok. Geçmeyin bence. 😀

Yorumlarınızda hem Vatan’ın hem de diğer firmalar için olumlu ve olumsuz eleştiriler bekliyorum. =)

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Vatan Bilgisayar ve Müşteri Hizmetleri 48 yorum aldı.

 1. Umut, ben de taaa 2007 de Acer aldım izmir Vatan Bilgisayardan.

  1 ay sonra bilgisayarın kablosu ayağımda dolandı bildiğin bilgisayar 1,5 metreden yere çakıldı. Ama öyle böyle değil çakıldı resmen. Tabi dayanır mı bilgisayar. Ana kart gitmiş. çatlamış yani. Götürdüm müşteri hizmetlerine. Baktılar ettiler. Servise gönderdiler. 20 gün bekledim. Anakartı değiştirdiler ve geri verdiler.

  Ardından DVD / RW de sorun çıktı. Tekrar gönderdim 1 sene sonra. 2 yıl garantili buarada. Ve formu doldururken dedim ki Bataryası da çok kötü. Ama bu benden kayanklanan bir sorun bunu biliyorum. Düzensiz kullandım geceler takılı kalıyordu falan.

  Bilgisayarı teslim almaya gittiğimde yeni bir DVD RW ve Yeni sıfır bir bataryam vardı 🙂

  Ben de Vatan Bilgisayarı bu konuda tebrik ediyorum 😉

 2. Vodafone'dan memnuniyetSİZliğimi dile getirsem burada, çok mu yersiz olur? Birkaç ay oluyor. Şikayetvar.com dan gönderdiğim şikayetlere rağmen SorunLARımı çöz(e)memişlerdi. Ben size en iyisi oraya gönderdiğim mesaj'ı yazayım.

  ''Yaklaşık 4 senelik Vodafone müşterisiyim ve 2, 5 aydır Vodafone Shop'dan aldığım K3765 türü vodem aracılığıyla haftalık vodem net paketleri kullanıyorum. Bir önceki fatura dönemimde 107 TL’lik bir fatura almış ve bunun yaklaşık 10 TL'lik bir kısmına itiraz da bulunmuştum. (22 Şubat 2011 tarihinde) Hala bir önceki faturamla ilgili sorunumu çözememiş olmalarıyla birlikte yeni dönem faturama 121 TL yansıtılmış.

  Yeniden müşteri hizmetlerini arayarak itirazda bulundum. Ayda 76 TL'ye tekabül eden vodem net kullanımlarım haricinde hiç bir şekilde hattımı kullanmadım. Vodafone gibi bir şirket bu kadar hatayı üst üste nasıl yapabiliyor? 2, 5 aydır kullandığım internette sürekli kesilmeler ve yavaşlıklar yaşadığım gerekçesiyle milyon defa Vodafone Müşteri Hizmetleri'ni aradım ancak hiç bir şekilde çözüm getiremediler.

  Ayrıca her hafta haftalık vodem net paketine üye olabilmek için SMS atmam gerekiyor. Attığım SMS'lere ya saatler ya da günler sonra cevap alıyorum. ''Acaba Attığım SMS gitmedi mi''' diye düşünerek tekrar attığım SMS'lerin her biri birer hafta üyelik tanımı oluyor ve fazladan 2 hafta üye olmuş olarak buluyorum kendimi.

  Müşteri hizmetlerini fazladan olan haftaları iptal etmek için aradığımda bir hafta müşteri temsilcisi iptal etmek için onay vermemi isterken, diğer hafta bu paketleri artık iptal edemeyeceğimi söylüyor. Ben Vodafone kalitesine güvenerek; 12ay taahhütlü paketlerle ücretsiz vodem sahibi olabilecekken, 95 TL verip Vodem aldım, buna karşılık aldığım hizmetse sıfır. ''

 3. Merhaba Umut abi. Daha önce hayırlı olsun demiştim, yine diyorum. 🙂 Güle güle kullan. Böyle bir yazı görünce dayanamadım. Geçen sene bu zamanlar (i7 yeni yeni çıkıyordu işte) bilgisayar aldım. 50 lira fark var diye internetten, Bimeks'den aldım. 3 ay sonra elimde kaldı. Bimeks'i aradım 3 aydan sonrası beni bağlamaz, kendin ilgileneceksin dediler. Nasıl yani diyemeden suratıma kapandı telefon. Sonra Lenovo Servis sağolsun kapımdan aldı götürdü. 30. gün içinde geri geldi bilgisayar. İçinde bir sorun olmadığı yazılı bir kağıt ile birlikte. Geri yolladım. Aradım özellikle yazdırdım. Bu bilgisayar hatalı, yapılmadan yollanmasın gerekirse yenisi verilsin diye. Yine 30. gün içinde termal'i değişmiş şekilde geri geldi. Hevesimi alamadan eskidi bilgisayarım. Neyse ki o günden beri başka sıkıntısı yok da severek kullanıyorum.
  Demem o ki Bimeks'den almayın, 50 lira falza verin -ki genelde bu fark da olmuyor- Vatan'dan alın. Vatan iyidir. Lenovo almayın diyemem, servis hizmeti iyi ama yavaş işliyor biraz. Paranız varsa 300-400 lira fark ödeyin Sony alın. Sony'den şaşmayın. Paranız azsa Lenovo gerçekten iyidir. 🙂

 4. Tüketici olarak, memnun kalmadığımız durumlarda firmalara ve web sitelerine şikayet mektubu yazdığımız kadar; memnun kaldığımız durumlarda da "teşekkür yazısı" yazacak vakit ayırdığımız zaman adam oluruz!
  Bu arada düzgün Türkçe kullandığın için tebrik ediyorum Umut. 🙂

 5. Ben de Vatan'dan almıştım, o gün bana dandik de olsa çanta hediye eden elemana pek bir kanım kaynamışdı şimdi daha da bir sevdim kendilerini. Zaten diğer gerizekalı firmaların "çak geç" politikasında es geçtikleri, önemsemedikleri konu en büyük reklamın müşterinin kendisi olduğu değil mi?

  Sitemde ipnelik yapan firmaları bir çok kere yazdım, hemen hepsi bana bir şekilde (burası önemli: "bir şekilde") dönüp o yazıları yayından kaldırmam için rüşvet teklif etti, ne var ki ben işi çirkefliğe vurup kendilerini karalamaya başlamadan önce hepsine binbir kere ulaşıp derdimi anlatmaya çalışmıştım. E ulan madem hakkınızda negatif reklam yapanları takip etmeye zaman ve emek ayırabiliyorsunuz, bunları niye en baştan direkt müşteri memnuniyetine kanalize etmiyorsunuz? Yani ne kadar salakça bir şey, müşteri olarak aradığında on saat telefonda bekletilip kimseye ulaşamıyorsun ama adamların 24 saat haklarında kötü konuşanları arayıp yavşaklık yapacak elemanları var.

 6. Vatan işini iyi yapıyor. Geçen sene 2 tane 2 GB kingston ram almıştım. Bir süre windows xp ile kullandım ama çok az bir süre. Bilgisayarımda hiç bir sorun yoktu. Ne zaman ki windows 7 yükledim sürekli mavi ekran almaya başladım. Aynı bilgisayardan arkadaşlarımda da olmasına rağmen hiç birisi benim gibi mavi ekran hatası almıyordu. Bazen her gün 1- 2 kere bazen ise haftada 1. Neye göre oluyor bilmiyordum. Microsoft forumlarına yazdım MVP'lerden yardım aldım. Ram testi yaptığımda hiç bir sorun çıkmıyordu ama sonuç olarak ram'de sorun var diye düşündüm. Aldıktan sonra 1 yıla yakın geçmiş oldu. Bu 2 tane 2 GB ramleri çıkartıp eski ramlerimi taktım. Mavi ekran sorunum tamamen bitti. Vatan'a aldıklarımı geri yolladım. İstanbul'dan yenileri geldi. Şuanda sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

 7. Bu yazıyı okumam iyi oldu. E bilgisayar alacaksın; o firma böyle midir, şu firma şöyle midir diye soruşturmaktan, alacağın varsa da vazgeçiyorsun. Vatan Bilgisayar'dan ürün almadığım için bilmiyorum da, daha önce Media Markt Bursa'dan Samsung lcd monitör satın almıştım. Oyunlarda yenileme hızıyla ilgili problem çıkıyordu ve arızalanan ekranımda oynayabildiğim oyunlar, yeni ekranda sorun çıkarıyordu. Ertesi gün gittim durumu kısaca anlattım. Arkadaşıyla kahve içerek sohbet eden görevli, henüz 17 yaşında olmama rağmen büyük bir ilgiyle yanıma geldi ve ürünü rica etti. Kutuyu açtı ve sonradan oluşturulmuş bir hasar var mı diye kontrol etti. Ardından "Kasaya giderek gerekli faturayı iletirseniz geri iadenizi yapacaklardır." dedi, gittim ve uğraştırmadan ücreti geri iade ettiler. 🙂

 8. Umut vatan bilgisayarı çok güzel anlatmıssın Teknik Destek ve Bütün pcde sıkıntıları gideren firma diyebiliriz kısaca buna …

 9. 4 yıl önce Vatan'dan Pro 2000 isimli kasa ve monitör almıştım. O zamanlar bilgisayara format atmayı felan da bilmiyordum. Babamla birlikte Vatan'a gidip bize bu işlemlerin nasıl yapılacağını göstermelerini istedik. Gayet de güzel bir şekilde herşeyi açıkladılar. Üstelik o kasa ile monitörü alana bir LG telefon hediye ediyorlardı. O zamanlar o telefon çok kaliteliydi ama Malezya'ya yerleştiğimizde sınıfımdakilerin daha iyi telefonu olduğunu görünce kendime en yeni model bir Nokia aldım bir de 2 sene önce bir HP laptop aldım, hâlâ sorunsuz bir şekilde çalışıyor. İnşallah da birşey olmaz.

  Yazını çok beğendim. Yeni laptobunu güle güle kullan.

 10. "Başta İstanbul Bilişim olmak üzere, diğer hiçbir firmanın yüzüne bile bakmam" demişssin ama sayfanda onların reklamı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir