Vatan Computer Bilgisayar Logo
🎈 Hayat

Vatan Bilgisayar ve Müşteri Hizmetleri

Vatan Computer Bilgisayar Logo
Birkaç yazı önce yeni oyuncağım olan Packard Bell marka yeni dizüstü bilgisayarımdan bahsetmiştim. Tüm iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Aynı yazıda, bilgisayarı Vatan Bilgisayar’dan aldığımı da söylemiştim. Bir daha bir şey gereksin, yine Vatan’dan alırım. Başta İstanbul Bilişim olmak üzere, diğer hiçbir firmanın yüzüne bile bakmam. Herkese de tavsiye ederim Vatan’ı. Neden mi?

Bilgisayar Alırken Sorulması Gerekenler

Kuruşu kuruşuna biriken paraları toplayıp, babamla beraber Vatan Bilgisayar’ın Antalya şubesine gittik. Zaten hangi bilgisayarı alacağım önceden belliydi. Gittim, bilgisayarı istedim.

Satış elemanına sorduğum ilk sorulardan biri “Ya arıza veya ölü piksel çıkarsa?” idi. “O zaman beni yetkili servisten arızalı raporu almaya mı zorlayacaksınız, yoksa hemen değiştirecek misiniz?”

Bu soruyu mutlaka sormalısınız. Çünkü bir arkadaşımdan biliyorum ki, İzmir Gaziemir Kipa mağazası, kendilerinden alınan ve arızası KABAK GİBİ belli olan bir laptopun değişimini yapmaya veya geri almaya yanaşmamış, “servisten arızalı raporu almadan biz bir şey yapamayız” diyerek bizi yalnız bırakmıştı. Haftalar sonunda Kipa’nın Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde kendilerini dava açmakla tehdit ederek paramızı geri alabilmiştik. (ve cidden dava açacaktık da)

Bu yüzden Vatan’a bu soruyu sordum. Dediler ki, “Eğer 10 gün içerisinde ölü piksel veya bir arıza çıkarsa getirin, anında değiştirelim.” Tabi bir firmanın bir satış firması bunu deyince güvenemezsiniz. Çünkü genelde satınca malı, “müşteri” değil “yaratık” oluverirsiniz onlar için.

Aslında noterle gidip, dediklerini orada kayıt altına almak lazım.

Neyse…

Bilgisayarı aldık. Orada kurdurduk. Amaç, bilgisayar açılsın, en azından görsel kontrolünü yapalım, ekrana şöyle bir göz atalım. Attık. Sağlam görünüyordu. Geldik eve.

Bilgisayarlar Genelde Benim Elimde Kalır

Şimdiye kadar 7 tane bilgisayarım oldu. Üzerinde Windows 95 ve 98 çalıştırdığımız iki bilgisayarı saymazsak geriye 5 tane kalır. Bu geriye kalanlardan birisi ASUS’tu. Bozdum. Diğeri HP’ydi, bozdum, HP bir ayda onaramadı, kavga çıktı, paramı geri aldım. Diğeri HP’ydi, bir ara bozuldu, şu anda sağlam.

Kısacası hangi bilgisayara elimi atsam, elimde kalıyor. Kötü davrandığımdan değil ha. Malım kıymetlidir. Ama, özelliklerini sonuna kadar kullanmayı iyi bilirim. Ve hep benim şansıma fabrika hataları gelir beni bulur. Öyle işte…

Ölü Piksel

Packard Bell’de hata bulamaz olur muyum! Eve geldim ve bir saat içerisinde bir arıza buldum. Ölü Piksel! Aslında ölü piksel gibi, ama tam ölü değil. Renkler bir ton koyu geliyor. Ya tembel piksel, ya da leke var. Büyüteç olmadığından anlama şansım yok.

Görülmesi, fark edilmesi zor bir yerde. Sadece belirli renklerde görülüyor. Muhtemelen ben göstermezsem kimse fark etmeyecek bile. Herhangi bir görevli çok rahat bir şekilde “ben öyle bir şey görmüyorum” diyerek beni geri postalayabilir.

Ama sonucunda arıza. Gördüm bir defa. Kabul edemem. Rahatsız eder beni, takarım ben ona! Aldığım makine mükemmel olmak zorunda. O kadar para veriyorum sonuçta.

Vatan Bilgisayar ve Müşteri Hizmetleri

Aldığım anki gibi paketledim bilgisayarı, babamı yine tuttum kolundan, gittik Vatan Bilgisayar’a… Gittik müşteri hizmetlerine, “Daha bugün aldık!” dedik, bizi mağazaya yönlendirdiler.

Mağazaya girdik, bilgisayarı aldığımız beyi bulduk.

Dedim, “Bu bilgisayarda ölü piksel çıktı.”

Kendimi şuna hazırlamıştım:

“Beyefendi, Packard Bell’in garanti koşullarına göre aynı yerde üç tane veya farklı 5 noktada ölü piksel olmadığı sürece ürünü arızalı kabul edemiyoruz.”

Ama adam ne yaptı biliyor musunuz?

“İyi” dedi. “Değiştirelim.”

Elimden aldı bilgisayarı koydu oraya bir yere. Çıkardı oradan yeni bir bilgisayar verdi bana.

Anında. Bilgisayarı açıp kontrol etmeden!

Şaşkınlıktan ağzım açık kaldı!

Adama dedim: “Bilgisayarı kontrol edip, ölü piksele bakmayacak mısınız?”

Adam cevap verdi:

“Sen öyle diyorsan vardır.”

Ağzım tekrar şaşkınlıktan açık kaldı! Adam gerekten bilgisayarı açıp ölü piksele bakmadı. Hatta, yerini bile sormadı! Gözü kapalı güvendi bana! Müşterisine güvendi! Müşterisinin onu kazıklamayacağıa inandı!

Değişim

Yeni bilgisayarı yine kuruluma verdik. Onu da kontrol ettik. Aldım.

Hiçbir sorun yaşamadan. En ufak bir çirkeflikle uğraşmadan.

Arızalı ürün saniyesinde değiştirilerek.

Yenisi sağlam çıktı, şu anda o bilgisayardan yazıyorum. =)

Değişim Sonrası Müşteri Memnuniyet Sorgusu

Birçok kişi hikâye burada bitti sanır. “Adamlar zaten yapacağını yapmış, daha fazla ne yapabilirler ki?” diye sormakta kesinlikle haklısınız. Ama bitmedi, devamı da var.

Bu olay olduktan yaklaşık beş gün sonra bir telefon geldi. Açtım. Bir hanımefendi konuşuyordu. Dedi ki:

“İyi günler, ben Vatan Bilgisayar Antalya şubesinden arıyorum. Müsaitseniz size birkaç soru sorabilir miyim?”

“Evet” dedim.

“Yaptığınız alışveriş ve sonrasındaki işlemlerde mağazamızdan memnun kaldınız mı?”

Soruların devamı da vardı muhtemelen… Sormasına gerek kalmadı. Kendilerine, Vatan Bilgisayar’ın her şeyinden %100 memnuniyet duyduğumu, bu hizmeti başka hiçbir yerde almadığımı ve bir dahaki sefere kesinlikle Vatan’dan alacağımı söyledim.

Yıkama yağlama değildi, doğruydu.

Tüm değişim işlemlerinden sonra, bir de bununla ilgili memnuniyetimi sormak ve kontrol etmek için aramaları çok hoşuma gitti. “Budur!” dedirtti.

Peki, yasalara göre?

Merak edilen bir konu, Vatan Bilgisayar’ın bu yaptıklarının ne kadarının “yasal olarak zorunlu olduğu” olabilir. Yani adamlar eğer yasalara göre bunları zaten yapmak zorundaysa, bu çok da ayrıcalıklı özel bir şey sayılmaz. Diğer firmalar çirkef olsa da.

Eğer bir ürün alındığında ayıplıysa bu ürünün değiştirilmesi satıcının görevi. Satıcının “git bunu ispatlamak için arıza raporu al gel” dememesi gerekiyor. Eğer böyle bir rapor gerekiyorsa bunu cihazı gönderip kendisi alacak. Aksi halde bizim Kipa’ya yaptığımız gibi kendilerini tehdit edin ve gerekirse dava açın!

Bu bir zorunluluk olabilir; ancak, Vatan’ın yasalarda olmamasına rağmen “müşteri memnuniyeti için” yaptığı birçok şey de var.

Bunlardan birisi de benim bilgisayarımın değişimi. Teknik olarak benim bilgisayarım bozuk değildi. Birçok LCD’li ürün üretici (buna Packard Bell de dahil) en az 3 ölü pikseli hata olarak kabul ediyor, daha azında değişim ve/veya onarıma yanaşmıyor. Ancak Vatan Bilgisayar benim buradaki memnuniyetsizliğimi anlayışla karşılıyor ve değiştiriyor.

Başka yaptığı bir şey, bir Vatan şubesinden aldığınızı diğerinden değiştirebilmeniz. Örneğin benim bilgisayarım arızalı çıktığında ben Antalya’dan İzmir’e gitmiş olsaydım, buradaki müşteri hizmetleri de gerekli değişikliği yapacaktı. “Aldığın şubeye götür.” demeyecekti ki bunu diyen mağaza zincirleri %100 vardır.

Garanti kapsamı süresinde bozulan cihazlarınızı sizin yerinize garantiye gönderiyorlar. Birçok firma, sattıkları ürün bozulduğunda kendilerine getirilmesini istemiyor, doğrudan servise göndertiyorlar. Aynı şehirdeyse servis, problem değil. Ama ya sadece İstanbul’da servisi olanlar? Bir de kargoyla mı uğraşacaksınız? Ya kargoda bir şey olursa? Bu tarz sorunlarınız kalmıyor. Adamlara veriyorsunuz, onlar gerekeni yapıp, onarılan ürünü size teslim ediyor.

Eminim başka avantajları da vardır. Bunlar benim zaman içinde yararlanmak zorunda kaldığım bazı avantajlarıydı Vatan’ın.

Bitirirken: Vatan’ı Es Geçmeyin

Olayı anlattım. Başka söze gerek yok. Geçmeyin bence. 😀

Yorumlarınızda hem Vatan’ın hem de diğer firmalar için olumlu ve olumsuz eleştiriler bekliyorum. =)

Vatan Bilgisayar ve Müşteri Hizmetleri 48 yorum aldı.

 1. Umut, ben de taaa 2007 de Acer aldım izmir Vatan Bilgisayardan.

  1 ay sonra bilgisayarın kablosu ayağımda dolandı bildiğin bilgisayar 1,5 metreden yere çakıldı. Ama öyle böyle değil çakıldı resmen. Tabi dayanır mı bilgisayar. Ana kart gitmiş. çatlamış yani. Götürdüm müşteri hizmetlerine. Baktılar ettiler. Servise gönderdiler. 20 gün bekledim. Anakartı değiştirdiler ve geri verdiler.

  Ardından DVD / RW de sorun çıktı. Tekrar gönderdim 1 sene sonra. 2 yıl garantili buarada. Ve formu doldururken dedim ki Bataryası da çok kötü. Ama bu benden kayanklanan bir sorun bunu biliyorum. Düzensiz kullandım geceler takılı kalıyordu falan.

  Bilgisayarı teslim almaya gittiğimde yeni bir DVD RW ve Yeni sıfır bir bataryam vardı 🙂

  Ben de Vatan Bilgisayarı bu konuda tebrik ediyorum 😉

 2. Vodafone'dan memnuniyetSİZliğimi dile getirsem burada, çok mu yersiz olur? Birkaç ay oluyor. Şikayetvar.com dan gönderdiğim şikayetlere rağmen SorunLARımı çöz(e)memişlerdi. Ben size en iyisi oraya gönderdiğim mesaj'ı yazayım.

  ''Yaklaşık 4 senelik Vodafone müşterisiyim ve 2, 5 aydır Vodafone Shop'dan aldığım K3765 türü vodem aracılığıyla haftalık vodem net paketleri kullanıyorum. Bir önceki fatura dönemimde 107 TL’lik bir fatura almış ve bunun yaklaşık 10 TL'lik bir kısmına itiraz da bulunmuştum. (22 Şubat 2011 tarihinde) Hala bir önceki faturamla ilgili sorunumu çözememiş olmalarıyla birlikte yeni dönem faturama 121 TL yansıtılmış.

  Yeniden müşteri hizmetlerini arayarak itirazda bulundum. Ayda 76 TL'ye tekabül eden vodem net kullanımlarım haricinde hiç bir şekilde hattımı kullanmadım. Vodafone gibi bir şirket bu kadar hatayı üst üste nasıl yapabiliyor? 2, 5 aydır kullandığım internette sürekli kesilmeler ve yavaşlıklar yaşadığım gerekçesiyle milyon defa Vodafone Müşteri Hizmetleri'ni aradım ancak hiç bir şekilde çözüm getiremediler.

  Ayrıca her hafta haftalık vodem net paketine üye olabilmek için SMS atmam gerekiyor. Attığım SMS'lere ya saatler ya da günler sonra cevap alıyorum. ''Acaba Attığım SMS gitmedi mi''' diye düşünerek tekrar attığım SMS'lerin her biri birer hafta üyelik tanımı oluyor ve fazladan 2 hafta üye olmuş olarak buluyorum kendimi.

  Müşteri hizmetlerini fazladan olan haftaları iptal etmek için aradığımda bir hafta müşteri temsilcisi iptal etmek için onay vermemi isterken, diğer hafta bu paketleri artık iptal edemeyeceğimi söylüyor. Ben Vodafone kalitesine güvenerek; 12ay taahhütlü paketlerle ücretsiz vodem sahibi olabilecekken, 95 TL verip Vodem aldım, buna karşılık aldığım hizmetse sıfır. ''

 3. Merhaba Umut abi. Daha önce hayırlı olsun demiştim, yine diyorum. 🙂 Güle güle kullan. Böyle bir yazı görünce dayanamadım. Geçen sene bu zamanlar (i7 yeni yeni çıkıyordu işte) bilgisayar aldım. 50 lira fark var diye internetten, Bimeks'den aldım. 3 ay sonra elimde kaldı. Bimeks'i aradım 3 aydan sonrası beni bağlamaz, kendin ilgileneceksin dediler. Nasıl yani diyemeden suratıma kapandı telefon. Sonra Lenovo Servis sağolsun kapımdan aldı götürdü. 30. gün içinde geri geldi bilgisayar. İçinde bir sorun olmadığı yazılı bir kağıt ile birlikte. Geri yolladım. Aradım özellikle yazdırdım. Bu bilgisayar hatalı, yapılmadan yollanmasın gerekirse yenisi verilsin diye. Yine 30. gün içinde termal'i değişmiş şekilde geri geldi. Hevesimi alamadan eskidi bilgisayarım. Neyse ki o günden beri başka sıkıntısı yok da severek kullanıyorum.
  Demem o ki Bimeks'den almayın, 50 lira falza verin -ki genelde bu fark da olmuyor- Vatan'dan alın. Vatan iyidir. Lenovo almayın diyemem, servis hizmeti iyi ama yavaş işliyor biraz. Paranız varsa 300-400 lira fark ödeyin Sony alın. Sony'den şaşmayın. Paranız azsa Lenovo gerçekten iyidir. 🙂

 4. Tüketici olarak, memnun kalmadığımız durumlarda firmalara ve web sitelerine şikayet mektubu yazdığımız kadar; memnun kaldığımız durumlarda da "teşekkür yazısı" yazacak vakit ayırdığımız zaman adam oluruz!
  Bu arada düzgün Türkçe kullandığın için tebrik ediyorum Umut. 🙂

 5. Ben de Vatan'dan almıştım, o gün bana dandik de olsa çanta hediye eden elemana pek bir kanım kaynamışdı şimdi daha da bir sevdim kendilerini. Zaten diğer gerizekalı firmaların "çak geç" politikasında es geçtikleri, önemsemedikleri konu en büyük reklamın müşterinin kendisi olduğu değil mi?

  Sitemde ipnelik yapan firmaları bir çok kere yazdım, hemen hepsi bana bir şekilde (burası önemli: "bir şekilde") dönüp o yazıları yayından kaldırmam için rüşvet teklif etti, ne var ki ben işi çirkefliğe vurup kendilerini karalamaya başlamadan önce hepsine binbir kere ulaşıp derdimi anlatmaya çalışmıştım. E ulan madem hakkınızda negatif reklam yapanları takip etmeye zaman ve emek ayırabiliyorsunuz, bunları niye en baştan direkt müşteri memnuniyetine kanalize etmiyorsunuz? Yani ne kadar salakça bir şey, müşteri olarak aradığında on saat telefonda bekletilip kimseye ulaşamıyorsun ama adamların 24 saat haklarında kötü konuşanları arayıp yavşaklık yapacak elemanları var.

 6. Vatan işini iyi yapıyor. Geçen sene 2 tane 2 GB kingston ram almıştım. Bir süre windows xp ile kullandım ama çok az bir süre. Bilgisayarımda hiç bir sorun yoktu. Ne zaman ki windows 7 yükledim sürekli mavi ekran almaya başladım. Aynı bilgisayardan arkadaşlarımda da olmasına rağmen hiç birisi benim gibi mavi ekran hatası almıyordu. Bazen her gün 1- 2 kere bazen ise haftada 1. Neye göre oluyor bilmiyordum. Microsoft forumlarına yazdım MVP'lerden yardım aldım. Ram testi yaptığımda hiç bir sorun çıkmıyordu ama sonuç olarak ram'de sorun var diye düşündüm. Aldıktan sonra 1 yıla yakın geçmiş oldu. Bu 2 tane 2 GB ramleri çıkartıp eski ramlerimi taktım. Mavi ekran sorunum tamamen bitti. Vatan'a aldıklarımı geri yolladım. İstanbul'dan yenileri geldi. Şuanda sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

 7. Bu yazıyı okumam iyi oldu. E bilgisayar alacaksın; o firma böyle midir, şu firma şöyle midir diye soruşturmaktan, alacağın varsa da vazgeçiyorsun. Vatan Bilgisayar'dan ürün almadığım için bilmiyorum da, daha önce Media Markt Bursa'dan Samsung lcd monitör satın almıştım. Oyunlarda yenileme hızıyla ilgili problem çıkıyordu ve arızalanan ekranımda oynayabildiğim oyunlar, yeni ekranda sorun çıkarıyordu. Ertesi gün gittim durumu kısaca anlattım. Arkadaşıyla kahve içerek sohbet eden görevli, henüz 17 yaşında olmama rağmen büyük bir ilgiyle yanıma geldi ve ürünü rica etti. Kutuyu açtı ve sonradan oluşturulmuş bir hasar var mı diye kontrol etti. Ardından "Kasaya giderek gerekli faturayı iletirseniz geri iadenizi yapacaklardır." dedi, gittim ve uğraştırmadan ücreti geri iade ettiler. 🙂

 8. Umut vatan bilgisayarı çok güzel anlatmıssın Teknik Destek ve Bütün pcde sıkıntıları gideren firma diyebiliriz kısaca buna …

 9. 4 yıl önce Vatan'dan Pro 2000 isimli kasa ve monitör almıştım. O zamanlar bilgisayara format atmayı felan da bilmiyordum. Babamla birlikte Vatan'a gidip bize bu işlemlerin nasıl yapılacağını göstermelerini istedik. Gayet de güzel bir şekilde herşeyi açıkladılar. Üstelik o kasa ile monitörü alana bir LG telefon hediye ediyorlardı. O zamanlar o telefon çok kaliteliydi ama Malezya'ya yerleştiğimizde sınıfımdakilerin daha iyi telefonu olduğunu görünce kendime en yeni model bir Nokia aldım bir de 2 sene önce bir HP laptop aldım, hâlâ sorunsuz bir şekilde çalışıyor. İnşallah da birşey olmaz.

  Yazını çok beğendim. Yeni laptobunu güle güle kullan.

 10. "Başta İstanbul Bilişim olmak üzere, diğer hiçbir firmanın yüzüne bile bakmam" demişssin ama sayfanda onların reklamı var.

 11. "vatan bilgisayar müşteri hizmetleri"
  keşke herkes senin kadar şanslı olsa, ben arızalanan 700W OCZ modXStream 80+ güç kaynağını verdim yasal süre içersinde servisten geri gelmedi vatanı kaç defa aradıysamda biz bilmeyiz servis bilir dediler ben ürünü sizden aldım ben servisi bilmem sizi bilirim desemde hiç faydası olmadı, bana geçici olarak bi ürün verin bari mağdurum dedim onlar sadece bilgi verebilirz dediler, bilgide ürününüz halen serviste işlemleri devam etmektedir en sonunda yine bi gün fırça atmak için aradım ürününüz geldi dediler koştur koştur gittim bana 650W High power güç kaynağı vermeye kalktılar onuda almadım haliyle benim ürünüm /00w OCZ dedim iyi tekrar servise gönderelim dediler orda bi daha söledim ben mağdurum bana geçici olarak bi ürün verin dedim yine biz sadece "lojistik hizmeti" -türkçesi kargoya verip servise gönderiyoruz demiyoda bi de süslüyo- veriyoruz dedielr halen beklemekteyim 48 gün oldu bugün

 12. selamın aleyküm ben vatan computerde asus bilgisayar aldım 1 senede aynı arızadan 2 defa arızalandı iade edebilir miyim?

  1. Bildiğim kadarıyla aynı arızanın dördüncü, farklı arızaların yedinci defa oluşması sonucunda ürün değişimi veya iade yapılabiliyor, ancak emin değilim. Şehrinizdeki tüketici hakları derneğinden bilgi almanızda fayda var.

 13. Sevgili Umut Benzer, iyi yazmışsınız, hoş yazmışsınız da, bu dedikleriniz Cep Telefonları için geçerli değil Vatan'da herhalde? Ya da köprünün altından çok sular aktı.
  Aşağıda Nokia Cep Telefonu ile ilgili yaşadıklarım yazılı. Yazının aynısı Vatan Bilgisayar Mesajlarım Bölümündeİlgili birim tarafından ilgilenilmek üzere 11.03.2012 tarihinden bu yana bekliyor.

  "İnternet üzerinden 1519921 sipariş koduyla 27.01.2012 tarihinde satın almış olduğum NOKIA C2-06 CEP TELEFONU (GRAPHITE) (Fatura Tarihi: 28.01.2012, Fatura No: TBL255762) ile ilgili olarak (Arka kapağın tam oturmaması ve telefonun şarjı bitiyor uyarısı geldikten sonra telefonla işlem yapmaya izin vermemesi hususları ile ilgili) sorun yaşamış olduğum için 06.02.2012 tarihinde İzmir (Bornova) Mağazası Müşteri Hizmetleri Temsilciliği aracılığıyla servise gönderilmek üzere ürünü teslim ettim. Ürün 13.02.2012 tarihinde Çözüm bölümünde : arka kapak değişim olmuş, güncel yazılım yüklenmiş test ok sonucuyla tarafıma teslim edildi. Tarafıma teslim edilen üründe arka kapak değiştiği ve güncel yazılım yüklendiği belirtilmesine karşın aynı sorunların devam ettiğini tespit etmem nedeniyle 17.02.2012 tarihinde İzmir (Bornova) Mağazası Müşteri Hizmetleri Temsilciliğine (cihazın sorunu devam ediyor, arka kapak tam oturmuyor ses çıkartıyor, tıklama sesi geliyo, şarj ışığı yandıktan sonra konuşmaya izin vermiyor, başka telefonlarda böyle değil. Cihazın iadesini istiyorum, bu ürünü almak istemiyorum) şeklinde sorun bildirerek ürünü teslim ettim. Teslim amacım ürünün ayıplı olduğunun servis tarafından tespit edilerek iadesini gerçekleştirmekti. Bunu da açıkça teslim sırasında beyan ettim.
  10.03.2012 tarihine kadar ürünün iadesi işlemiyle ilgili Müşteri Hizmetleri tarafından olumlu bir yanıt verilmemesi üzerine İzmir (Bornova) Müşteri Hizmetleri Temsilciliğine giderek sonuç hakkında bilgi istedim. Bana verilen bilgide, Ürünün KVK Teknik Servisi tarafından arızalı olan mekanik parçanın değiştirilerek onarımının tamamlandığı bilgisi verilmiştir. Servis yetkililerine ürünü ayıplı olması nedeniyle iade etmek istediğimi bu şekilde tarafıma teslimini kabul etmediğimi belirtmem üzerine, ürünün iade edilmesi talebinin KVK Teknik Servisine bildirilerek gönderildiğini, teknik servisin arızalı parçayı değiştirerek ürünü geri gönderdiğini, iade talebini kabul etmediğini, bu nedenle ürünün taraflarınca da iade alınamayacağını, istersem Tüketici Hakem Heyetine Başvurarak hakkımı arayabileceğimi belirttiler. Bunun üzerine, ürünü bu şekilde teslim alamayacağımı belirterek Müşteri Hizmetlerinden ayrıldım.
  Ürünün ayıplı olduğunun KVK Teknik Sevisince kabul edilerek iki kez aynı parçasının değiştirilmiş olmasına ve şirketinize de ürünün ayıplı olması nedeniyle ürünü iade etmek istediğimi yasal süre içinde belirtmiş olmama karşın iade talebimi kabul etmemiş olmanızı anlayamıyorum.
  Halbuki Müşteri Hizmetleri Web sayfanızda Ürünün ayıplı olması durumunda takip edilecek yol açıkça belirtilmiş ve;
  • Ürünün ayıplı olması,
  • Satın alındığı andaki gibi kusursuz ve eksiksiz olması,
  • Ürünle birlikte verilen hediyelerin, aksesuarların, yazılım cd'lerinin ve orijinal kutusunun, köpüklerinin ve garanti belgesinin teslim edilmesi.
  • Satış faturasının aslı.

  ibraz edildiği tarihte aynı gün içinde iade ve değişimin sonuçlandırılacağı belirtilmektedir.

  Uzun süredir şirketinize ait Mağazalardan ve İnternet üzerinden alışveriş yapın bir Müşteriniz olarak beklentim, Teknik Servis Raporuyla ayıplı olduğu belirlenen ürünün iadesini kabul edilerek tarafıma verilecek ürün bedeli tutarındaki alışveriş çekiyle başka bir ürün almam için gerekli işlemlerin yapılması idi.
  Ancak bu yolun takip edilmesi yerine, bana Tüketici Hakem Heyetine Başvurma yolunun gösterilmiş olmasını, mağazaya gelen müşteriye kapıyı göstermek gibi bir etki yarattığını ve bugüne kadar Vatan Bilgisayar hakkında tarafımda oluşmuş olumlu izlenimleri tersine çevirdiğini belirtmeliyim.
  Gereğinin yapılması dileğiyle.
  Saygılar…

  Göksel VAROL
  (T.C. Kimlik No: ***************)
  Tel : 0 505 *********
  0 532 *********
  Adres: ************** Bayraklı/İZMİR

 14. Vatan bilgisayardan alış veriş yapılmaz ben yaptım eksik ürün yolladılar.Ürünümü almak için uğraşıyorum.Birde 444 56 56 sakın aramayın 25 dakika sürüyor..Sanki Türk telekomla ortak çalışıyorlar. Online bir çok alış veriş yaptım en kötüsü vatan bilgisayardı.hem maddi hemde manevi olarak yordular ..alış veriş yapmadan önce 444 56 56 arayın bir görelim.

 15. vatan bilgisayardan çok güzel bir monitor aldık, güzel de bir indirimle.. eve gittik açtık display kırık, sabah götürdük verdiğimiz paranın üzerine de bir bardak su içerek elimizde kırık monitorle geri döndük… yasal süreçteyiz…. aman dikkat mağzada ürünlerinizi kontrol etmden almayın…

 16. banka kartından tahsilat yapılarak alınan ultrabooku vaktinde teslimat yapılmadığı için 22/08/2012 tarihinde malı teslim almadan iptal edilmiştir.20gün geçmesine raymen çekilen tutar bize aktarılmamıştır.artık bu olayı adli kurumlarla çözmeye çalışacağız çünkü çabalarıma rağmen vatan bilgisayarla çözemedik.herkesin övdüğü vatan bilgisayar bumu

 17. Vatan Computerden 25.08.2012 tarıhınde lenovo bılgısayar aldım.Ayın 31 inde grafik kartı artızası suphesiyle müşteri hizmetlerine götürdüm.Teknis servise yolladılar?
  Teknik servis bu bilgisayarın içi açılmış kullanıcı hatası dedi?
  Su anda dava acsam kac ay ugrasırım planları yapıyorum kardes.Demekki adamına gore muamele

 18. Öve öve bitiremediğiniz Vatan Bilgisayar ölü piksel için hiçbir şey yapamayacağını söylüyor. Zaten markaların kendi açıkladıkları kabul edilebilir ölü piksel sayıları/yerleri varmış. Öyle bir tane sıkışmış pikselli notebooku götürdüm çat diye değiştirdiler yok gerçek hayatta. Hem ne bu reklam mı yapıyorsunuz müşteri görünümünde? Lütfen yazınızı kaldırın ve insanları yanıltmayın, yanlış yönlendirmeyin.

  1. Öyle bir şey var gerçek hayatta. Bizzat benim başıma geldi. Size aynı muameleyi yapmadılarsa bu firmanın ayıbı olmuş ne yazık ki. Yazımı kaldırmam için bir sebep göremiyorum.

   1. Kendi sitesinde sadece internet aracılığıyla yapılan alışverişlerin değişimi ve iadesini yaptıklarını söyleyen bir firmanın kim bilir hangi şehir ve hangi şubesi size bir tatlılık yaptı diye bu durumu kırmızı kalın fontlarla genelleyerek reklam yapmanız tüketicileri yanıltıyor. Memnuniyetinizi içinizde yaşayın ve insanları yanıltmayın lütfen.
    Vatan ölü piksel diye aratınca karşımıza direkt sizin yazınız çıkıyor ki bu istisnai bir durum o yüzden yazınızı kaldırın lütfen.

   2. Üzgünüm, ben başıma gelenleri anlatıyorum ve memnuniyetimi de herkesle paylaşıyorum. Arama sonuçlarında kaçıncı sırada çıktığım beni ilgilendirmiyor. Yazımı kaldırmayı düşünmüyorum. Rahatsız oluyorsanız Ctrl + W'ya veya Alt + F4 'e basmanız yeterlidir.

   3. Kısayol bilginden çok etkilendim. Keşke tüketici hakları hakkında da bir kaç şey bilseydin.

 19. 24.11.2012 tarihinde Ankara Vatan Söğütözü şubesinden DELL 5110 marka notebook aldım. eve gittiğimde ekranın tam ortasında 1 adet ölü piksel vardı. Aynı gün geri gitmeme rağmen değiştirmediler. servis müdüründen magaza müdürüne kadar gittim. değişen hiçbirşey olmadı. 4 piksel hatası olmadan değiştirmiyorlarmış. Notebook alacaklara tavsiyem ölü piksel garantisini kesinlikle sorsunlar. ayrıca vatan bilgisayarın %25-30 indirim yaptıklarında direk kafandan gidip almayın alacağınız ürünü diğer magazalara sorun. fiyat şişirme var.

 20. Merhaba Arkadaşlar ßende ßurada ßende Görüşümü Açıklayim,
  Benim x7 Klavyem Vardı, Yanlışlıkla Bizim oğlan Klavyenin içine Jöle Dökmüş, Klavyedeki Tuşlar Karıştırmaya Başladi, Bende onu Servise Götürdüm, Sağolsunlar 15 Gün Geçmeden Bana Sıfırını Yoladilar, Ve Daha Sonra Mousem Bozuldu oda a4 tech'in ürünüydü x7'idi Onuda Yoladim Sıfırını Yoladilar, Artik Vatan mi değiştirdi a4 tech mi değiştirdi bilemem, bu konuda cok memnun kaldim Vatan Bilgisayardan Saygilar.

 21. vatan bilgisayardan %30 indirimli aldığım samsung cep telefonu , diğer teknoloji marketlerinde de aynı fiyatmış. bence %30 indirim artık pek inandırıcı gelmiyor. suyunu çıkardılar hafta iki gün indirim yapıyorlar. diğer günler pahalı satıyorlar demek

 22. Vatan bilgisayardan anneler günü için ütü ve süpürge aldım.Ürünü şeçerken bana yön veren muesser hanım ve havva hanım satışın sonunda da paketmeye kadar, hatta arabama götürmeme kadar bana yardımcı oldular onlara ve vatan bilgisayara teşekkür ederim . Vatan bilgisayarın bu ilgiyi herhangi bir sorun da da göstermesini temenni ederim . Saygılarımla

 23. bende vatan bilgisayarda laptop alacaktım ama hemen iptal ettim ürünü yanlış seçtim diye ve telefon açtım iptal edin diye iptal oldu tam 20 gün uğraştım para geri iade yapılsın diye bankayı aradım vatan bilgisayarda 1099 tl tek çekim olmuş vatan bilgisayarı arıyorum hayır çekilmemiş biz geri iade yaptık ve kartım hsbc kartı bana diyorlar yok halkbankası alınmış ürün üstelik halkbankası kullanmıyorum hsbc bankasını aradım bana tam liste alışveriş yaptğım saat gün ay diye faxlayın yolladılar e vatan bilgisayar çekilen tutar 1099 tl ama vatan bilgisayar hayır biz iade ettik şu an mahkemeye vermiş durumdayım insanı interneten ilk defa soğutan vatan bilgisayar oldu boşuna dememişler nerde çokluk orda b.. diye

 24. Bende vatandan notebook aldım 3 yıldır kullanıyorum hic bir sorun cıkmadı. Teknosadan telefon almıstım kamerası bozuktu 3 ay servisle ugrastım degiştirmediler ve teknosa müdürüyle kavga edecektim sike sike değiştireceksin dedim küfür etmeyin dedi ve tüketici haklarına basvurdum 1 ay sonra paramı geri aldım. Geri almaya gittigimde adamın yüzüne bakarak gülüyodum paramı aldım ya o bana yeter 😀 Hayatta bir daha teknosadan bisey almam sonuna kadar vatan bilgisayar 😀

 25. Sırtınızı dayayıp gözü kapalı ve güvenle alışveriş edeceğiniz, sayılı mağazalardan biridir Vatanbilgisayar. Vatanbilgisayar'ın İzmir'de ilk açtığı şube olan Bornova mağazasından başlayarak bugüne değin diğer şubeleri de dahil olmak üzere, İzmir'deki tüm şubelerinden toplamda 10bin TL.'nin üzerinde ürün alışım oldu.
  Bu ürünlerden belli zamanlarda anakart, ekran kartı ve güç kaynağında fabrika arızası ile karşılaşmış ve bu arızalı ürünlerden biri elimde birkaç aylık olmasına rağmen Vatanbilgisayar'da bire bir değişim hizmeti ile karşılaşmıştım. Kendilerine çok teşekkür ederim.
  Müşteri memnuniyeti herkesi vatana çekiyor. Adamlar bunun bilincinde oldukları için mi müşterilerine böyle iyi davranıyorlar ya da ilkeleri mi bu şekilde bilemiyorum ama gerek güvenilir ve güleryüzlü genç çalışanları gerek aldığınız üründe tedirginliğe yer vermeyişleri, bilgisayar ve elektronik ürünlerde ilk tercihimi hep vatanbilgisayardan yana kılmıştır.

 26. bende bugun vatan bılgısayara telefonumu verdım ve telefonumu kontrol etmek ıstedım ınternette ılk once teslım edılecek sonra test edılecek dedı ve en son servıs yolunda dedı neden acaba bunu bılıormusunuz *

 27. Vatan size ayıplı mal satmış. Sonra ayıplı olduğunu bildiği için "güven" kisvesiyle geri almış. Buna eşeğini kaybettirip tekrar buldurmak deniyor. Bir firma ayıplı mal satıyorsa o firma suçludur. Tabi çarpık kapitalist Türkiye'de artık sorunsuz değişime bile alkış tutuyoruz.

 28. ben vatan bilgisayardan ipad 2 aldım aldığımda açılmadı şarja taktım şarj oldu kilit ekranını açamadım bilgisayara bağladığımda ise ipad kilitli dedi bilgisayar yani anliycağınız ipadim var ama daha kilit ekranını bile açamıyorum

 29. internet üzerinden hp marka 1998,99 tlik pc aldım. 2 gun sonra iade yolaldım kabul edildi. 1 aydır ne para geldi ne geri donuş yaptılar aradım iadesini yapmışdık diolar hesabıma bole bir tutar geldi gozukmuyo banka bole bir işlem yok diyor vatan pc anladıgınz parayı cebe atttı degerlendiriyo vatan pc dolandırıcı gerçek bu hiç sevmedim sevmem kimseye tavsiye etmem bole firmayı sakın olaki almayın kazık yedinizde beni daha iyi anlarsınız.

  1. aynen öyle kardeşim haklısınız..Sakın bu firmadan bişey almayın. kredi kartıma samsung note 5 aldım .. yok bankadan onay kodu alıp gönderin yok kimlik gönderin gibi olmadık zorluklar çıkardılar. iptal ettim paranız 10 gün içinde yatar dediler. hayır kardeşim parayı çekerken ben sana 10 gün sonra ödeyim demedim zırt diye çektin karttan… defalarca kendi web sitelerinden mesaj yazdım en sonunda bugün paranız iade edilecek dediler üzerinden gün geçti hala iade etmediler. yaşadığım stresemi yanayım. oğlumun özel günü için aldığım bu hediye eline geçmediğinemi yanayım.. paramın onlarda gasp edilmiş olmasınamı yanayım.. kredi kartımdaki limit bittiği için başka bir yerden alamadığımamı yanayım.. sakın bu firmaya bulaşmayın.. sözde değil gerçek anlamda başınız çok ağrır… VATAN TA TA TA TAN… aynen öyle ismi var ama içi boş teneke gibi TA TA TA TAN.. bugün dava açıyoruz

 30. 12 ağustos 2014 tarihinde vatandan Lenovo Y510P aldım aldıktan 1hafta sonra adaptoru yandı ondan bende lenovoyu aradım kargo evinizden gelip alıcak falan dedi bende onu bekleyene kadar 15gun sure doldu. Sonra lenovoya yolladım şarj aleti yerine anakartı değiştirmişler geri yollamışlar. Bende birisine sordum ve bana "hiç kullanma vatana ver mahkeme diye tehdit et geri ver"dedi. Bende onu dinledim neyse 1.5ay sonra laptop değişim formuyla geldi. Fakat vatanın hiçbir şubesinde benim laptopumdan kalmamış alt modeli bulunmakta o yuzden aynısını alamıyorum. Ben alırlen dolar duşuktu sonradan dolarda yukseldiği için alt modeller aldığım fiyatın ustune çıkmış. Sizce ne yapmam gerekir?

 31. Ankara Söğütözü şubesinin müşteri hizmetlerinden çok memnun kaldım. Aldığım samsung marka optik sürücüyü fazla ses çıkarması nedeniyle ilk hafta içinde iade etmek istedim ve hiç sorun çıkarmadan aldılar. Gariptir ki yerine seçtiğim sürücü de bozuk çıktı ve PC görmedi, 2 gün sonra onu da götürdüm ve test ettikten sonra onu da alıp direk yenisini verdiler. Garanti ile vs. uğraşmama gerek kalmadı bu kadar sorun üstüne dolayısıyla baya mutlu oldum. Bana yardımcı olan Onur AKSOY'u ayrıca saygıyla anıyor ve teşkkürü borç biliyorum. Güler yüzlü hizmete devam!

 32. Safsata ! Bu yazdıklarınız iyi hoş görünse de Vatan bilgisayarın müşterilere karşı nakış açısı ve gerçek durum hiç de böyle değil.Madem size bu kıyağı yaptılar ben de merak ediyorum beni niye mağdur ettiler.ben de vatan bilgisayardan monitör aldım.Ölü pixeller çıktı geri götürdüm ama asla geri almayız sadece servise gönderebiliriz dediler. Yeni alınmış sıfır ürün servise niye gidiyor , sıfır ürüne kullanılıp arızalanmış muamelesi yapamazsınız dedim ; bizi ilgilendirmez dediler.Çok istiyorsanız gidin şikayet edin gibi ukala tavırlar sergilediler.Başka bir arkadaşım akıllı telefon almıştı.Onun da ekranında sorun çıktı.Adam aynı gün geri götürdü ürünü ama onu kandırıp servise gönderdiler.Normalde 20 iş günü içerisinde geri gelmesi gereken ürünü yok ettiler..Derdini ne bir müşteri hizmetylerine ne bir Allahın kuluna anlatamadı.Yine aynı tavır , yine ukala bir şekilde gidin şikayet edin umrumuzda değil dediler.Şimdi bırakın bu reklamları da gerçekleri anlatın.vatan bilgisayar deyince aklıma sadece ve sadece MÜŞTERİLERİNİ SON TEKNİKLERLE MAĞDUR EDEN BİR FİRMA geliyor.Vatan bilgisayar işte böyle !!!

 33. size basit bir soru neden yorumumu yayımladınız ? Ayıp değil mi size ? Bu nasıl bir saygısızlıktır.hayırdır vatan bilgisayarın bana ve bir arkadaşıma attığı kazığı anlattım diye sorun mu oldu sizin için ? ayıplar olsun yazıklar olsun

  1. taraflı bunlar kardeşim … ben bugün dava açıyorum.. Sakın bu firmadan bişey almayın. kredi kartıma samsung note 5 aldım .. yok bankadan onay kodu alıp gönderin yok kimlik gönderin gibi olmadık zorluklar çıkardılar. iptal ettim paranız 10 gün içinde yatar dediler. hayır kardeşim parayı çekerken ben sana 10 gün sonra ödeyim demedim zırt diye çektin karttan… defalarca kendi web sitelerinden mesaj yazdım en sonunda bugün paranız iade edilecek dediler üzerinden gün geçti hala iade etmediler. yaşadığım stresemi yanayım. oğlumun özel günü için aldığım bu hediye eline geçmediğinemi yanayım.. paramın onlarda gasp edilmiş olmasınamı yanayım.. kredi kartımdaki limit bittiği için başka bir yerden alamadığımamı yanayım.. sakın bu firmaya bulaşmayın.. sözde değil gerçek anlamda başınız çok ağrır… VATAN TA TA TA TAN… aynen öyle ismi var ama içi boş teneke gibi TA TA TA TAN.. bugün dava açıyoruz

 34. tamamen rezil bir kurumsunuz ne müşteri temsilcileriniz ned e siz sattığınız ürünlerin arkasında duruyorsunuz olmayan özellikler varmış gibi kandırıp ürünü satıp insanlrın kanını emiyosunuz lanet size

 35. Sakın bu firmadan bişey almayın. kredi kartıma samsung note 5 aldım .. yok bankadan onay kodu alıp gönderin yok kimlik gönderin gibi olmadık zorluklar çıkardılar. iptal ettim paranız 10 gün içinde yatar dediler. hayır kardeşim parayı çekerken ben sana 10 gün sonra ödeyim demedim zırt diye çektin karttan… defalarca kendi web sitelerinden mesaj yazdım en sonunda bugün paranız iade edilecek dediler üzerinden gün geçti hala iade etmediler. yaşadığım stresemi yanayım. oğlumun özel günü için aldığım bu hediye eline geçmediğinemi yanayım.. paramın onlarda gasp edilmiş olmasınamı yanayım.. kredi kartımdaki limit bittiği için başka bir yerden alamadığımamı yanayım.. sakın bu firmaya bulaşmayın.. sözde değil gerçek anlamda başınız çok ağrır… VATAN TA TA TA TAN… aynen öyle ismi var ama içi boş teneke gibi TA TA TA TAN.. bugün dava açıyoruz

 36. bn 14-01-2018 ekran kartı aldım göruntu vermiyor 0 diye ekran karti farkli parçalar temin ettim aldım vs suan 24-02-2018 hala ekran karti bkliyorum 1 kere gitim görutu vermiyor dedim teslim ettim tamir etmis geri yolladilar aldım deneim yuksek frekans ta calismiyor tekrar verdim bkle allah bekle bu memuniyetmi ? bozuk mal satiyorlar millete cop almam vatandan bn birdaha ( dunyada tek vatan kalsa elektronik magaza teknoloji ile baglarimi koparirim…

 37. Haziran ayında İzmir Gaziemir aktepe mağazanızdan 52RBB19314202065 seri numarali HUAWEI MEDIAPAD T3 7 MT8127 QUAD tablet satın aldım bir süre sonra tabletin sarjı bitti ve tekrar sarja taktığımda tabletin sarj olmadığını fark ettim tableti mağanıza götürdüm servise gönderdiler ve bana bir süre sonra tabletin arızasının kullanıcı hatası olduğunu söyleyip bu mesajı gönderdiler 58MS0060949 Numarali Musteri Hizmetleri Belgesinde Soz edilen 52RBB19314202065 seri numarali HUAWEI MEDIAPAD T3 7 MT8127 QUAD CORE-1.3GHZ-1GB-16GB-7′-CAM- AND.6.0 urununuzun kullanici hatasi sebebi ile olusmus arizasinin giderilmesi icin KVK TEKNİK SERVİS HİZMETLERİ VE TİC.A.Ş. tarafindan 461 TL KDV Dahil servis ucreti talep edilmektedir. 3 isgunu icinde; ‪0534 517 07 96‬ telefon numarasina SMS (Kisa mesaj) onayliyorsaniz ONAY yazarak, onaylamiyorsaniz RED yazarak donus yapmaniz beklenmektedir. ilgili urunun bulundugu servise odeme yapmamaniz rica olunur.Vatan Bilgisayar Satis Sonrasi Destek.Mersis063200360720001 B018 ürünü satın alırken tablete kasko sigortası yaptırdım ve bana garanti kapsamı dışında kalan ürünlerde kaskodan yararlanacağımda kendi imkanlarımla kaskoya göndermem gerektiği konusunda bir bilgilendirme yapılmadı daha önce media mark tan almış olduğum telefon arızasındada kaskodan yaralanmıştım kendileri yaptırıp bana iade etmişlerdi sizinde aynı olduğunuzu düşündüğüm için vatan bilgisayardan doğru bilgilendirme yapılmadığı için tableti sizden aldım ve sonunda mağdur oldum şimdi müşteri hizmetlerinizi aradığımda kendiniz kargo ile kaskoya göndereceksiniz denildi kabul etmediğim de bana böyle bir bilgi verilmedi dediğimde yapacak bir şey yok deniliyor benim küçük bir çocuğum var onunla birlikte kargo kasko peşinde koşturamam satış elemanınız kaskoyu yaptırırken düzgün bilgilendirme yapmış olsaydı ben bu koşullarda o ürünü almazdım vatan bilgisayar gibi büyük ve köklü firmanın böyle bir durumda ismini ve müşterisini mağdur etmeyeceğini düşünüyorum satış temsilcinizin ürünü satayım müşteri başımdan gitsin mantığı ile yaptığı satısın sorumlusu biz olmamalıyız lütfen bu tabletin tamirinin yapılmasını rica ediyorum yoksa inanın istemeden de olsa tüketici haklarına da bu maili gönderip şikayet etmek istemiyorum fatura şuan İzmir Gaziemir aktepe mağazanızda olduğu için size bir örneğini gönderemiyorum vatan bilgisayardan bir daha asla hiç bir şey alamayacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir